Skip to content

School Board

 The School Board, Which is chaired by the director, is the governing and most representative body of the Civil Engineering School. The Board ensures that the School adequately fulfills all the functions attributed to it by current regulations, the UPC Statutes and the School Regulations.(Article 11, Civil Engineering School Regulations 26/09/2018)

The composition of the School Board is of staff members (16)  and elected members (84), this are eleceted among and by elective members of the School Boards Sections.(Article 12, Civil Engineering School Regulations 26/09/2018)

Their roles and responsabilities can be consulted at the Civil Engineering School Regulations.

STAFF MEMBERS

Director of the School Real Saladrigas Esther

Academic Secretary

Oller Ibars, Eva

Deputy director Sànchez Juny, Martí

Deputy director

Fernàndez Garcia, Daniel

Deputy director Mösso Aranda, César

Deputy director

Soriguera Martí, Francesc

Deputy director Cervera Ruiz, Miguel

Deputy director

Ferrer Martí, Ivet

Deputy director Baiges Aznar, Joan

Deputy director

Zlotnik, Sergio

Chief Administrative Officer Cullell Tebe, Víctor

Director of the Civil and Environmentak Dep. director

Sànchez Vila, Xavier

DECA's Academic Secretary Fernàndez Méndez, Sonia

Student delegate of the School

Barbosa Llauet, Oriol

Representant of Physics Dept Sànchez Umbria, Joan Josep

Representant of Electrical Eng. Dept.

Rull Duran, Joan

 

 

 

 

Banner OG

 

 

 

Banner AJE

 

 

ELECTED MEMBERS

PDI A
Aparicio Bengoechea, Angel Carlos
Arias Vicente, Irene
Arroyo Àlvarez de Toledo, Marcos
Arroyo Balaguer, Marino
Bairan Garcia, Jesús Miguel
Berenguer Ferrer, Marc
Blade Castellet, Ernest
Campos Cacheda, José Magín
Carol Vilarasau, Ignasi
Casanova Hormaechea, Ignasi
Chacon Flores, Rolando Antonio
Chiumenti, Michele
Falqués Serra, Albert

Fernàndez Garcia, Daniel

Gens Solé, Antonio
Huerta Cerezuela, Antonio
Lantada Zarzosa, Maria de las Nieves
Ledesma Villalba, Alberto
Lloret Morancho, Antonio
Mirambell Arrizabalaga, Enrique
Olivella Pastallé, Sebastià
Oñate Ibàñez de Navarra, Eugenio
Ortego Martínez, Mª Isabel
Prat Catalan, Pere
Robusté Anton, Francesc
Roca Fabregat, Pedro
Rodríguez Ferran, Antonio
Sarrate Ramos, Josep
Sempere Torres, Daniel
Turmo Coderque, José
Vaunat, Jean
(5 vacants)
PDI B1
Barbú, Lucia Gratiela
Bretones Gallardo, Miguel Angel
Dialamishabankareh, Narges
PDI B2
Barbat Vlad, Gabriel
Zorrilla Martínez, Rubén
(1 vacant)
PDI B3
Garcia Gonzàlez, Alberto
(2 vacants)
PDI B4
Sala Lardíes, Esther
(2 vacants)
EGM
Barat Brull, Arnau
Botella Langa, Alejandro
Cantons Puentes, Sergio
Castellà Ramos, Mònica
Coy Pérez, David
Espina Cámbara, Paula
Garcia Ureta, Carles
Lerin Solé, David
Marra-López Llovet, María
Molina Grifols, Núria
Pilco Pallacho, Andrea
Reyes Díez, Andrés Felipe
Sans Trullas, Clara
(10 vacants)
PAS
Aguilera Millan, Angel
Benet Pagès, Maria Mercé
Bladé Coll, Sergi
Hurtado Gómez, Carlos
Marquès Marquès, Albert
Martín Llach, Núria
Ortín Olivé, David
Pomares Abad, Juan
Robledo Vàzquez, Ceferino
Teixidó Romanos, José Oriol